Początek lata to czas, w którym większość kobiet w sposób szczególny chce zadbać o swoje stopy. W tym okresie wybierają się na zabiegi pedicure, żeby stopy i paznokcie dobrze prezentowały się w sandałkach. Jednak wizyta na takim niby niepozornym zabiegu może skończyć się prawdziwą karastrofą. Grzybica, brodawki, czy gronkowiec to jedne z licznych chorób, jakimi można zarazić się podczas zabiegu pedicure. Gabinet kosmetyczny, czy podologiczny należy traktować jak gabinet zabiegowy, w którym często naruszana jest ciągłość skóry. Brak przestrzegania zasad higieny, czy też nieodpowiednia sterylizacja i dezynfekcja narzędzi może spowodować przeniesienie chorób zakaźnych z jednego klienta na drugiego.

Czym można się zarazić?

…CZYLI JAKIE DROBNOUSTROJE POWODUJĄ RYZYKO ZAKAŻENIA…
  • Wirusy – wirus zapalenia wątroby typu B i C, wirus HIV, wirus brodawczaka HPV, wirusy przenoszone drogą kropelkową (np. wirus grypy)
  • Bakterie – paciorkowce, gronkowce, prątki gruźlicy
  • Grzyby – drożdżaki, grzyby właściwe powodujące grzybice i drożdżyce

 

Jak zapobiegać zakażeniom?

…CZYLI JAKIE ZASADY POWINNY BYĆ PRZESTRZEGANE…

Klient w gabinecie kosmetycznym powinien czuć się bezpiecznie i być zrelaksowany. Niestety, wiele gabinetów kosmetycznych i podologicznych zapomina o podstawowych zasadach higieny i bezpieczeństwa i wizyta w takim gabinecie może się źle skończyć.

Po pierwsze, bardzo ważne jest wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Klient, który wie, że ma jakiekolwiek choroby wirusowe, grzybicze i bakteryjne, powinien to bezzwłocznie zgłosić osobie wykonującej zabieg.

Po drugie, istotnym elementem jest dezynfekcja stóp pacjenta oraz dłoni i rękawiczek osoby wykonującej zabieg. Osoba, wykonująca zabieg nie powinna odrywać się od klienta, a jeżeli się oderwie, powinna założyć nowe rękawiczki i jeszcze raz je zdezynfekować.

Po trzecie, należy zwrócić uwagę na narzędzia i sprzęt wykorzystywany do zabiegu. Pilniki, bloczki, patyczki, waciki, kapturki i tarka powinny być jednorazowe, a kosmetyki powinny być nakładane jednorazowymi bądź zdezynfekowanymi szpatułkami. Frezy używane do zabiegu pedicure powinny być po każdym zabiegu umyte i zdezynfekowane.

Wszystkie powyższe czynności są ważnym elementem zapobiegania zakażeniom w gabinecie kosmetycznym i warto zwrócić na to uwagę, wybierając się na zabieg pedicure.

autor: Brygida Szymańska
Kosmetolog w Punkcie Piękności