Nadpotliwość – jak ją zwalczyć?
Pocenie się jest procesem fizjologicznym, mającym na celu regulację temperatury naszego organizmu. Zwiększone pocenie może być efektem wysokiej temperatury otoczenia, wywołane emocjami lub chorobą (np. cukrzycą, nadczynnością tarczycy, gruźlicą). Może również towarzyszyć  nieprawidłowej diecie (ostre pokarmy), używkom (nikotynizm), okresowi dojrzewania/ menopauzy, a także mieć podłoże genetyczne.  Badania dowodzą,      że z nadmierną potliwością boryka się 1% populacji. Niestety, nie zawsze odpowiednia higiena i stosowanie środków przeciwpotnych dają oczekiwane rezultaty, a problem ten powoduje dyskomfort, czasami nawet obniża poczucie własnej wartości i utrudnia kontakty  w pracy. Jak z nim walczyć?

Terapia z użyciem botoksu

Dla osób cierpiących na nadpotliwość idealnym rozwiązaniem jest  terapia toksyną botulinową.  Z pewnością każdy z Was słyszał o jej wykorzystaniu w celu redukcji zmarszczek, ale w jaki sposób zmniejsza potliwość? Otóż w tym samym mechanizmie działania –czasowo blokuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, powodując blokadę gruczołów potowych, czego efektem jest zahamowanie wydzielania potu.

Kto może poddać się zabiegowi?

Prawie każdy! Zabiegowi mogą poddać się nie tylko osoby cierpiące na patologiczną nadpotliwość, ale każdy, to chce zmniejszyć swoją naturalną potliwość, np. pozbyć się niekomfortowych  plam pod pachami. Na terapię często decydują się osoby, które w kontaktach zawodowych muszą zachować nienaganny wygląd. Najczęstsza okolicą poddawaną leczeniu są pachy, ręce i stopy. Jedynymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: ciąża i karmienie piersią, choroby z zaburzeniem przewodnictwa mięśniowo-nerwowego (miastenia gravis, z. Lamberta-Eatona), miejscowe infekcje skóry, przyjmowanie niektórych leków.

Jakie są efekty leczenia?

Efektem zabiegu jest bardzo znacząca redukcja wydzielania potu, szczególnie widoczna w przypadku pach, która trwa około 6-8 miesięcy, nawet do roku (pachy). W przeprowadzonych badaniach klinicznych wytwarzanie potu zmniejszyło się o 82% po dwóch tygodniach od leczenia. Odpowiedź na kurację jest indywidualna, niestety, według statystyk u ok. 10-15% pacjentów efekt jest niezadowalający.

Jak wygląda zabieg?

Pierwszym etapem jest przeprowadzenie konsultacji lekarskiej oraz udzielenie odpowiedzi    na pytania pacjenta.  Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na podaniu płytko do skóry toksyny botulinowej w okolicy objętej nadpotliwością. Sesja leczenia trwa kilkanaście minut i można po niej powrócić do codziennych czynności. Efekty pojawiają się po 2-4 dniach, a po 2 tygodniach osiąga pełny rezultat.

Czy zabieg niesie za sobą ryzyko?

Zabieg leczenia nadpotliwości jest małoinwazyjny. Czasami do kilku godzin po kuracji może utrzymywać się miejscowa bolesność. W przypadku terapii nadpotliwości rąk obserwowano przejściowe osłabienie siły mięśniowej (np. wykonywanie silnego uścisku dłoni), jednak nie utrudniało to wykonywania codziennych zajęć. Bardzo rzadko występują kilkudniowe objawy grypopodobne.

Na koniec najważniejsze pytanie – czy jest to zabieg dla Ciebie ?

Jeżeli borykasz się z problemem wzmożonej potliwości, masz dość plam pod pachami, zmieniania ubrań w ciągu dnia, wilgotnych dłoni i stóp, chcesz cieszyć się upalnym latem bez dyskomfortu – ten zabieg dedykowany jest dla Ciebie. W razie jakichkolwiek dylematów lekarz z pewnością odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania.

 

Autorzy: lek. Martyna Słowik, lek. Karol Słomski