Brwi, oczy i usta to bardzo istotne elementy kobiecości i pięknego wyglądu. Odpowiednio dobrane ich kształty podkreślają rysy twarzy i oddają charakter osoby. Duże możliwości stylistyki brwi, ust, oczu i modyfikacji ich kształtu daje makijaż permanentny. Dzięki niemu nie musimy poświęcać czasu na codzienny makijaż. Makijaż permanentny jest to zabieg, w którym przerywana jest ciągłość skóry, dlatego powinien być wykonywany przez dobrze wykwalifikowaną i wyszkoloną osobę. Znajomość budowy skóry i jej funkcji, przestrzeganie zasad higieny i sterylizacji są niezbędne do wykonania zabiegu. Również stworzenie naturalnej linii rysunku brwi, pasującej do kształtu i wyrazu twarzy oraz dobór barwnika wymaga dużego doświadczenia. Trzeba pamiętać, że makijaż permanentny to rodzaj tatuażu, a decyzja o jego zrobieniu musi byś pewna i dobrze przemyślana. Informacje zawarte w tym artykule pomogą rozwiać pewne wątpliwości związane z wykonaniem zabiegu oraz przedstawić obiektywnie jego wady i zalety.

Co to jest makijaż permanentny?

Jest to kosmetyczna technika zdobienia skóry z użyciem specjalnych barwników w celu poprawy wyglądu brwi, linii rzęs lub ust. Zabieg stosuje się również w celach medyczno-estetycznych np. u osób z łysieniem plackowatym, po chemioterapii czy z bielactwem w celach rekonstrukcyjnych i maskowania defektów skóry związanych z utratą owłosienia. Makijaż permanentny nosi też takie nazwy jak mikropigmentacja lub makijaż trwały.

Czym się różni makijaż permanentny od tatuażu?

W makijażu permanentnym pigment wprowadza się głęboko w naskórek, ale bez przekroczenia granicy skóry właściwej. Jego trwałość wynosi dlatego od 2-7 lat. Tatuaż natomiast polega na wprowadzeniu pigmentu w skórę właściwą, stąd też jest on trwały. Do zabiegu tatuażu wykorzystuje się inne pigmenty niż przy zabiegu makijażu permanentnego.

Jakie są wskazania do makijażu permanentnego?

Do najważniejszych wskazań kosmetycznych należą: poprawa kształtu brwi, oczu, ust (wyrównanie asymetrii, zmiana wielkości, intensyfikacja koloru, zmiana kształtu, optyczne zagęszczenie włosów – w przypadku brwi)
Makijaż permanentny jest również narzędziem wspomagającym medycynę i służy korekcie blizn pooperacyjnych, po rozszczepie warg, po wypadkach, po oparzeniach, po operacjach piersi, w schorzeniach dermatologicznych, którym towarzyszy wypadanie włosów.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Podobnie jak przy większości zabiegów tak i przy makijażu permanentnym występują przeciwwskazania do zabiegu. Do najważniejszych należą:

  • choroby skóry (łuszczyca, liszaj płaski, atopowe zapalenie skóry, alergie i wypryski, czynna opryszczka)
  • hemofilia
  • cukrzyca
  • choroba nowotworowa
  • nadciśnienie
  • infekcje HCV, HBV, HIV

Jak wygląda zabieg?

  1. Przygotowanie pacjenta (wywiad, wykluczenie przeciwwskazań, omówienie metodyki, ustalenie kształtu i koloru, rysunek wstępny)
  2. Znieczulenie partii zabiegowej
  3. Wykonanie zabiegu
  4. Wykonanie korekty po upływie 28-30 dni

Jak należy pielęgnować skórę po zabiegu?

Po zabiegu powinno się stosować specjalne preparaty zalecone przez lingeristkę. Nie powinno się  myć tego miejsca mydłem, pocierać, drażnić, ani odrywać strupków. Do momentu zagojenia się miejsca zabiegowego powinno się ograniczyć korzystanie z sauny, solarium, nasłonecznionych miejsc oraz basenu. Pielęgnacja pozabiegowa omawiana jest z Klientem podczas zabiegu.

autor: Maria Szymańska,
Kosmetolog, lingeristka w Punkcie Piękności